آموزش مقدماتی فتوشاپ (فصل اول)

آموزش مقدماتی فتوشاپ (فصل اول)

فتوشاپ از کاربردی ترین نرم افزارها در زمینه طراحی کارت ویزیت و انواع پوستر میباشد. بنابراین ما در این مطلب آموزشی قصد داریم شما را با فتوشاپ به صورت مقدماتی آشنا کنیم که بخشهای آن عبارتند از:

– آشنایی با محیط فتوشاپ

– بازکردن عکس در فتوشاپ

– ذخیره کردن فایل

– بزرگنمایی و کوچک نمایی تصویر

– انتخاب قسمتی از تصویر

– تایپ متن در فتوشاپ

– بازگشت به مراحل قبل و بازگردانی تغییرات

– بازکردن پالت های موردنیاز کاربر

پس اگر قصد یادگیری فتوشاپ را دارید، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با محیط فتوشاپ

زمانی که فتوشاپ را باز میکنیم سه ناحیه کاربری را مشاهده میکنید: نوار منو، نوار ابزار، جعبه ابزار و پالت های شناور که میتوانید به صورت جداگانه نیز آنها را باز کنید. (که در تصویر زیر مشخص شده اند)

باز کردن عکس در فتوشاپ

برای بازکردن عکس در فتوشاپ از نوار منو به مسیر file >> open رفته (یا از کلید ترکیبی ctrl + O استفاده کنید) و عکس موردنظر خود را انتخاب و سپس بر روی open کلیک کنید (یا روی عکس دابل کلیک کنید) تا عکس موردنظر باز شود.

روش دیگر استفاده از برنامه جانبی adobe bridge در فتوشاپ میباشد که مدیریت عکسها را برعهده دارد. برای بازکردن عکس به این روش به مسیر file >> browse in bridge  رفته و عکس موردنظر خود را بازمیکنید. همچنین میتوانید از کلیدهای ترکیبی ctrl + Alt + O استفاده کنید. در زیر محیط این برنامه را مشاهده میکنید.

ذخیره کردن فایل

پس از اینکه تغییرات خود را اعمال کردید، حال باید آن را ذخیره کنید. بدین منظور به مسیر file >> save as رفته (میتوانید از کلیدهای ترکیبی ctrl + shift + s استفاده کنید) و محل ذخیره سازی را مشخص میکنید. سپس در قسمت file name نامی را برای فایل وارد کنید. در قسمت format، فرمت فایل را انتخاب و در آخر بر روی save کلیک کنید. سپس درجه کیفیت رو با توجه به حجم نوشته شده انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید.

اگر فایلتان را ذخیره کرده اید و در فتوشاپ تغییراتی روی آن اعمال کرده اید و میخواهید تغییرات آن را ذخیره کنید، به مسیر file >> save رفته و روی آن کلیک کنید یا از کلیدهای ترکیبی ctrl + s استفاده کنید.

بزرگنمایی و کوچک نمایی تصویر

در این قسمت با تمام روشهای بزرگنمایی و کوچک نمایی تصویر آشنا خواهید شد. خب ابتدا علامت ذره بین در قسمت جعبه ابزار را انتخاب و یا از دکمه Z صفحه کلید استفاده کنید.

با نگه داشتن دکمه Alt و حرکت دادن اسکرول موس به بالا و پایین میتوانید تصویر را بزرگنمایی و کوچک نمایی کنید. همچنین میتوانید با انتخاب قسمت موردنظر با ابزار ذره بین، آن قسمت را بزرگنمایی کنید. بدین صورت که با کلیک کردن و دراگ موس، آن قسمت از تصویر را که میخواهید میتوانید بزرگنمایی کنید.

همچنین از طریق دکمه های میانبر ctrl + (+) تصویر را بزرگ و دکمه های میانبر ctrl + (-) آن را کوچک نمایید.

انتخاب قسمتی از تصویر

برای این کار از ابزار Rectangular Marquee می کنیم. خب ابتدا ابزار Rectangular Marquee را از جعبه ابزار انتخاب و یا از کلید M استفاده میکنیم. برای نمایان شدن سایر ابزارهای Rectangular Marquee روی مثلث مشکی کنار ابزار Rectangular Marquee کلیک کنید تا سایر ابزارهای پنهان Rectangular Marquee را مشاهده کنید. بسته به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

سپس به روی تصویر میروید و آن قسمت از تصویر را که میخواهید با کلیک و دراگ کردن موس، انتخاب میکنید. با انتخاب آن قسمت از تصویر، فقط آن قسمت را میتوانید تغییر دهید و سایر نواحی محافظت شده میباشند.

در ضمن اگر میخواهید ناحیه انتخاب شده برعکس شود، یعنی ناحیه انتخاب شده محافظت شود و سایر نواحی را تغییر بدهیم کافیست به مسیر select >> Inverse رفته و یا از کلیدهای ترکیبی ctrl + shift + I استفاده کنید.

برای خارج شدن از حالت انتخاب میتوانید به مسیر select >> Deselect رفته و یا از کلیدهای میانبر ctrl + D استفاده کنید.

تایپ متن در فتوشاپ

در فتوشاپ برای نوشتن از ابزار type tool استفاده میکنیم. بدین منظور در جعبه ابزار، type tool را انتخاب کرده و یا از دکمه T استفاده میکنیم. پس از انتخاب، مشاهده میکنید که دکمه ها و گزینه های نوار ابزار در بالای کادر، به ابزار تایپ اختصاص داده میشود. در قسمت نوار ابزار میتوانید نوع فونت، اندازه فونت، راست، وسط و چپ بودن متن، راست چین و چپ چین بودن، فاصله بین خطوط و حروف را تعیین کنید.

خب حالا اگر قصد دارید متن تک خطی ایجاد کنید، در قسمت دلخواه کلیک کنید و متن خود را تایپ کنید. اما اگر میخواهید چندین خط تایپ کنید با کلیک موس در محل دلخواه و دراگ کردن آن، محدوده تایپ را تعیین کنید و سپس با رها کردن موس، شروع به تایپ کردن کنید. پس از اتمام نوشتن، با کلیک بر روی علامت تیک در قسمت نوار ابزار، تغییرات را اعمال کنید.

اما اگر میخواهید فونت، اندازه، رنگ، فاصله بین حروف و سطرها را تعیین کنید با انتخاب تمامی متن با کلیدهای ترکیبی ctrl + A و فشردن دکمه های ctrl + T پالت paragraph و character را باز کنید. سپس میتوانید تغییرات دلخواه خود را روی متن اعمال کنید.

همچنین میتوانید بجای زدن دکمه تیک در نوار ابزار از کلید Enter ماشین حساب کیبورد و یا کلیدهای ترکیبی ctrl + Enter استفاده کنید.

بازگشت به مراحل قبل و بازگردانی تغییرات

گاهی ممکن است تغییراتی اعمال کنید که مورد پسند خودتان یا مشتری نباشد و لازم است که چند مرحله به عقب برگردید. بدین منظور میتوانید به مسیر windows >> history رفته و از طریق پالت history به مرحله موردنظر خود بازگردید.

همچنین میتوانید از کلیدهای ترکیبیctrl + Alt + Z  استفاده کنید. با نگه داشتن دکمه های ctrl و Alt و زدن دکمه Z یکی یکی به مراحل قبل بازمی گردید.

در ضمن فتوشاپ به صورت پیش فرض فقط به ۲۰ مرحله قبل بازمیگردد ولی شما میتوانید تعداد آن را تعیین کنید. بدین منظور به مسیر Edit >> Preferences >> Performance رفته و تعداد history را تعیین کنید.

بازکردن پالت های موردنیاز کار

فتوشاپ به صورت پیش فرض، معمولا پالت لایه ها و رنگ ها را در قسمت پالت ها باز نگه میدارد. اما شما میتوانید با مراجعه به تب windows لیست پالت ها را مشاهده و در صورت نیاز هرکدام از آنها را نمایان کنید.

پس از اتمام کار طراحی، اگر میخواهید طرح خود را بدون هیچ مزاحمتی مشاهده کنید، میتوانید با فشردن دکمه Tab تمامی پالت ها و ابزارها را پنهان کنید و برای نمایان کردن مجدد، دوباره کلید Tab را فشار دهید.

برای جابجا کردن پالت ها نیز کافیست موس را روی تب پالت موردنظر برده و با کلیک کردن و دراگ موس آن را به محل دیگر انتقال دهید.

خب! به پایان فصل اول آموزش رسیدیم. امیدوارم توضیحاتم خوب بوده باشه. اگر هم سؤالی در مورد این بخشها دارید، میتوانید در قسمت دیدگاه ها بیان کنید. حتما به سؤالات پاسخ داده خواهد شد.

Mohammad

دیدگاه‌ها

*
*

هفت + چهارده =