آموزش مقدماتی فتوشاپ (فصل دوم)

در فصل اول آموزش مقدماتی فتوشاپ با محیط فتوشاپ، ابزار فتوشاپ، منوها، پالت ها و برخی ابزارهای کاربردی مثل بزرگنمایی و کوچ نمایی تصویر، بازگردانی مراحل قبل و… آشنا شدید. در ادامه به فصل دوم آموزش مقدماتی فتوشاپ با محوریت ویرایش تصاویر می پردازیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

بخشهای این فصل عبارتند از:

برش و تراز کردن تصاویر

تعیین شدت رنگ تصاویر

تنظیم خودکار رنگ و کنتراست تصاویر

تغییر رنگ قسمتی از تصاویر

تنظیم شدت نور و اشباع رنگ

افزایش وضوح تصاویر با فیلتر Unsharp mask

کاهش نویز تصویر

برش و تراز کردن تصاویر

برای برش تصاویر از ابزار crop استفاده میکنیم. کلید میانبر این ابزار حرف C میباشد. با انتخاب این ابزار، در منوی ابزار تنظیمات مربوط به این ابزار باز میشود که میتوانید با وارد کردن مقدار عرض و ارتفاع به پیکسل تصویر را برش دهید و راه ساده تر با استفاده از موس و فشار دادن کلیک چپ و نگه داشتن آن قسمت موردنیاز جهت برش را انتخاب کنید. همچنین برای چرخاندن تصویر، موس را به گوشه های محل انتخاب شده ببرید تا شکل فلش به صورت پیکان منحنی دربیاید. سپس با نگه داشتن کلید موس و حرکت دادن آن، تصویر را بچرخانید.

فتوشاپ

آموزش فتوشاپ

در پایان کلید اینتر را فشار دهید تا تغییرات اعمال شود.

در صورتی که از تصویر اسکن شده استفاده میکنید به مسیر File > Automate > crop and straighten Photos بروید. با این حرکت، فتوشاپ آن نقاطی که با پس زمینه تصویر اسکن شده تضاد دارند را حذف میکند.

فتوشاپ

تعیین شدت رنگ تصاویر

برای تنظیم شدت نور و رنگ تصاویر در فتوشاپ ابزارهای کاملی وجود دارد.

برای شروع به مسیر Image > Adjustments > shadows/Highlights بروید. در پنجره باز شده با حرکت دادن اهرم های shadows و highlights شدت رنگ تصویر را تنظیم کنید.

فتوشاپ

شدت رنگ تصویر نشان دهنده کنتراست یا همان جزئیات تصویر میباشد. حالا میخواهیم به کمک Input levels کنتراست تصویر را تنظیم کنیم.

بدین منظور وارد منوی windows رفته و پالت Histogram را انتخاب کنید. در منوی پالت Histogram گزینه Expanded view را انتخاب کنید. نمودار توزیع رنگ و اطلاعات مربوط به آن را مشاهده خواهید کرد.

فتوشاپ

خب حالا به مسیر Image > Adjustments > Levels بروید. (البته از کلید میانبر Ctrl + L نیز میتوانید استفاده کنید) در پنجره باز شده سایه ها، روشنایی ها و سایه روشن های تصویر را میتوانید تنظیم کنید.

در زیر نمودار پنجره باز شده سه مثلث وجود دارد. مثلث شماره ۱ نشان دهنده سایه، مثلث شماره ۲ نشان دهنده سایه روشن و مثلث شماره ۳ نشان دهنده روشنی تصویر میباشد. با حرکت دادن هریک از آنها میتوانید تغییرات کنتراست تصویر را مشاهده کنید. در آخر نیز کلید اینتر را فشار دهید تا تغییرات اعمال شود.

فتوشاپ

تنظیم خودکار رنگ و کنتراست تصویر

علاوه بر تنظیمات دستی در Histogram و levels میتوان به صورت اتوماتیک نیز رنگ و کنتراست تصویر را تنظیم کرد. این تنظیم باعث میشود قسمت های روشن و تاریک به صورت یکنواخت دربیاید.

بدین منظور به منوی Image بروید. گزینه های Auto color و Auto contrast را مشاهده میکنید که میتوانید بدین منظور از آنها استفاده کنید. (کلید میانبر آنها نیز در جلویشان نوشته شده است.)

فتوشاپ

از ویژگی های جالب فتوشاپ، امکان نگاتیو کردن تصاویر است. بدین منظور به مسیر Image > Adjustments > Invert بروید. همانطور که مشاهده میکنید تصویر به حالت نگاتیو درآمده است.

تغییر رنگ قسمتی از تصویر

برای تغییر رنگ فتوشاپ ابزار کاملی را در اختیار شما قرار میدهد. در این قسمت قصد داریم با کمک Replace color رنگ قسمتی از تصویر را تغییر دهیم. بدین منظور ابتدا آن قسمت از تصویر را که میخواهیم رنگ آن را تغییر دهیم را انتخاب میکنیم. سپس به مسیر Image > Adjustment > Replace color بروید.

فتوشاپ

پنجره ای مطابق تصویر زیر باز می شود. رنگ شماره ۱ رنگی است که میخواهید آن را تغییر دهید. رنگ شماره ۲ رنگی است که میخواهید تصویر به این رنگ دربیاید. اهرم شماره ۳ سایه رنگ، اهرم شماره ۴ اشباع رنگ و اهرم شماره ۵ روشنایی رنگ را تنظیم میکند که با حرکت دادن هریک از اهرم ها میتوانید نتیجه را نیز مشاهده کنید. در انتها نیز کلید اینتر را فشار دهید.

فتوشاپ

افزایش وضوح تصاویر با فیلتر Unsharp mask

یکی از ابزارهای روتوش عکس استفاده از فیلتر  Unsharp mask میباشد. بدین منظور به مسیر Filter > sharpen > Unsharp Mask بروید تا پنجره زیر باز شود.

سه اهرم را مشاهده می کنید. اهرم Amount وضوح تصویر را مشخص میکند. اهرم Radius شفافیت تصویر را تنظیم میکند و اهرم Threshold بر وضوح تصویر اثر میگذارد.

کاهش نویز تصویر

گاهی اوقات نقاط ناخواسته ای روی تصویر مشاهده میکنید که اصطلاحا به آن نویز یا اختلالات تصویر گفته میشود. برای کاهش نویز به مسیر Filter > Noise > Reduce noise بروید تا پنجره زیر باز شود.

فتوشاپ

اهرم Strength میزان کاهش نویز روشنایی بر همه قسمت های تصویر را تنظیم میکند.

اهرم Preserve Details از جزئیات تصویر مانند متن محافظت میکند.

اهرم Reduce Color Noise پیکسل های رنگ تصادفی را حذف می کند که هرچه بیشتر باشد، اختلال رنگ را بیشتر کاهش میدهد.

اهرم Sharpen Details وضوح تصویر را کنترل میکند.

گزینه Remove JPEG Artifact حاله های تصویر را با تنظیم کیفیت پایین حذف میکند.

چنانچه قصد داشته باشیم اختلال رنگ ها را در کانال های مجزا برطرف کنیم، گزینه Advanced را انتخاب میکنیم و سپس به تب per channel می رویم.

فتوشاپ

سپس رنگ موردنظر را انتخاب میکنم. به طور پیش فرض هر تصویری دارای سه کانال رنگ قرمز، سبز و آبی میباشد که رنگ های اصلی می باشند. پس از انتخاب کانال موردنظر، با استفاده از اهرم های strength و Preserve Details نویز تصویر را کاهش دهید.

خب به انتهای فصل دوم این آموزش رسیدیم. امیدوارم براتون مفید بوده باشه و راضی باشید.

اگر سوالی نیز دارید در قسمت دیدگاه ها بفرمایید تا پاسخ داده بشه.

Mohammad

دیدگاه‌ها

*
*

یک × 5 =