نکات کابردی و ترفندهای فتوشاپ

 آموزش ترفندهای فتوشاپ

ما در این وبسایت علاوه بر ارائه انواع فایلهای لایه باز فتوشاپ قصد داریم آموزش هایی کوتاه و کاربردی در زمینه طراحی با فتوشاپ را برای شما تهیه کنیم. به همین دلیل نیاز داریم تا شما عزیزان کار با ابزارها و ترفندهای فتوشاپ را تا حدودی بلد باشید تا با اصطلاحات و ابزارهای فتوشاپ که در آموزش استفاده خواهد شد، سردرگم نشوید. از این رو به شما پیشنهاد میکنم تا آخر این آموزش با ما همراه باشید و تمامی نکات را بخوانید.

در این قسمت با ترفندهای ضروری و ابزارهای مهم در فتوشاپ آشنا می شوید.

همه چیز درباره لایه background

لایه background مانند سایر لایه ها در فتوشاپ نیست. بدین معنی که همه کارهایی را که به طور معمول روی سایر لایه ها انجام میدهیم، نمیتوان روی این لایه انجام داد. مثلا ما زمانی که یک عکس را با فتوشاپ باز میکنیم به صورت لایه background باز میشود و بالطبع نمیتوان یک سری کارها را روی آن انجام داد. مثلا با ابزار move آن را حرکت دهیم یا قسمتی از تصویر را حذف کنیم.

اما با یک ترفند ساده میتوان این لایه را به صورت یک لایه عادی درآورد و از شر قفل لایه background خلاص شویم. کافیست روی لایه دابل کلیک کنیم و ok را بزنیم تا قفل لایه برداشته شود و بتوان مانند سایر لایه ها روی آن تغییراتی اعمال کرد.

ایجاد تغییرات با فتوشاپ

 ویژگی های ابزار زوم ( zoom tool )

از این ابزار برای بزرگنمایی یا کوچک نمایی استفاده میکنیم و یکسری کلید میانبر نیز دارد که دانستن آنها بسیار در کارکردن با فتوشاپ کمکمان میکند. اولین اینکه کلید میانبر آن دکمه z میباشد. همچنین برای بزرگنمای میتوانید از کلیدهای ctrl همراه با (+) و برای کوچک نمایی از کلیدهای ctrl همراه با (-) استفاده کنید.

در ضمن برای بزرگنمایی و کوچک نمایی میتوانید با نگه داشتن دکمه Alt و چرخاندن اسکرول ماوس به سمت بالا و پایین بزرگنمایی و کوچک نمایی را انجام دهید. برای اینکه سایز تصویر را با بالا و پایین فتوشاپ مماس کنید میتوانید از کلیدهای ctrl و عدد صفر استفاده کنید.

ویژگی های drop shadow، inner shadow، inner glow و outer glow در قسمت blending option

یکی از قسمت های بسیار پرکاربرد در طراحی فتوشاپ قسمت blending option میباشد که اکثر افکت هایی که به متون و تصاویر میدهیم از این قسمت انجام میشود. یکی از افکت های پرکاربرد این قسمت، چهار ویژگی بالاست که گفتیم. اما تفاوت این چهاربخش را میخواهیم بدانیم که ممکن است بعضی مواقع ما را گیج کنند.

ویژگی drop shadow در واقع برای شما سایه خارجی درست میکنه مانند سایه ای که روی دیوار میفته، اما inner shadow سایه داخلی برای ما ایجاد میکنه. تفاوت inner glow و outer glow هم در ایجاد درخشش درونی و بیرونی هست.

آموزش چند ترفند ساده و بسیار کاربردی در فتوشاپ

نکته اول: در بعضی مواقع پیش میاید که میخواهید از یک قسمت یا تمام تصویر که از چند لایه تشکیل شده کپی بگیرید و به یک فایل دیگه انتقال بدید. در حالت عادی وقتی از میانبرهای ctrl+c استفاده میکنید، تنها آن منطقه از لایه را که به وسیله ابزار select انتخاب کرده اید را کپی میکند. برای این کار شما میتوانید از کلیدهای میانبر shift + ctrl + c استفاده کنید. در این حالت کل آن منطقه از تصویر را که انتخاب کرده اید را برای شما کپی میکند.

نکته دوم: در ورژن های قبلی فتوشاپ، وقتی چند تصویر را در فتوشاپ باز میکنید، نرم افزار آنها را در جلوی هم باز میکند که به آن روش cascading میگویند. اما اگر بخواهید مثلا چهار تصویر را در کنار هم ببینید، میتوانید از منوی windows گزینه documents را باز کرده و tile را انتخاب کنید.

نکته سوم: اگر در فتوشاپ چندین فایل باز کرده اید، میتوانید با کلیدهای میانبر ctrl + Tab بین فایلها جابجا شوید.

نکته چهارم: رنگ پیشفرض فتوشاپ مشکی و رنگ دوم سفید میباشد. اگر رنگ ها را تغییر داده اید، میتوانید با کلید میانبر D به حالت پیشفرض بازگردید. برای جابجاکردن رنگ های اول و دوم نیز میتوانید از دکمه X استفاده کنید.

نکته پنجم: اگر میخواهید طراحی نهایی را بدون هیچ ابزاری و تمام صفحه مشاهده کنید کافیست از دکمه F استفاده کنید. کلید F را دوبار فشار دهید. خواهید دید که دور طرح را زمینه سیاه پوشانده و منوها و ابزارها حذف شده اند. اگر هنوز ابزار خط کش بود، با دکمه های ctrl + R آن را غیرفعال کنید. برای برگرداندن حالت نیز دوباره کلید F را فشار دهید.

نکته ششم: اگر فایلی با چندین لایه دارید و قصد دارید تنها آن لایه ای را که با آن کار میکنید را مشاهده کنید کافیست با فشردن کلید Alt و کلیک کردن روی علامت چشم در قسمت layers این کار را انجام دهید. برای مشاهده مجدد سایر لایه ها، این عمل را دوباره انجام دهید.

نکات قابل توجه هنگام طراحی با فتوشاپ

نکته اول: همیشه سعی کنید از لایه ای که میخواهید با آن کار کنید، یک کپی بگیرید تا در صورت بروز مشکل بتوانید لایه اصلی را فعال کنید. زیرا در بعضی مواقع این مسئله باعث میشود که بعد از طراحی و اعمال تغییرات مجبور شویم فایل اصلی را حذف و از اول شروع کنیم.

نکته دوم: در طراحی کارت ویزیت، تراکت، پوستر و… که قرار است به چاپخانه ارسال شود، باید حاشیه برش را رعایت کنید که معمولا نیم سانتیمتر از چهار طرف میباشد. اگر خط کش در فتوشاپ غیر فعال است میتوانید از دکمه های ctrl + R استفاده کنید.

نکته سوم: هنگام کار با ابزار select، لایه جدید ایجاد نمیشود. مثلا وقتی یک قسمت از تصویر را انتخاب میکنید و یکسری افکت میدهید، لایه جدید ایجاد نخواهد شد و روی همان لایه ای که هستید تغییرات اعمال میشود. پس دقت داشته باشید قبل از استفاده از ابزار select یک لایه جدید ایجاد کنید. کلیدهای میانبر ساخت لایه جدید ctrl + shift + N میباشد.

خب دوستان این نکات و ترفندهای فتوشاپ، مواردی بود که ذهنم رسید و لازم بود که شما عزیزان بدانید. یادگیری کلیدهای میانبر و رعایت نکات طراحی باعث میشود کار با نرم افزار سنگینی مثل فتوشاپ بسیار راحتتر و سریعتر شود. امیدوارم از این آموزش استفاده کافی را برده باشید.

میتوانید سؤالات خود را در قسمت دیدگاه های همین مطلب، بپرسید. حتما پاسخ داده خواهد شد.

Mohammad

دیدگاه‌ها

*
*

یازده + 15 =